Kategoriler
Uncategorized

Rinoplasti (Burun) Estetiği

Rinoplasti (Burun) Estetiği

25 Aralık 2019, 16:24

Rinoplasti (Burun) Estetiği

Rinoplastinin Tarihçesi

Rhinopasti yani halk dilinde burun estetiği denilen ameliyatın sözcük anlamı ; yunanca burun anlamına gelen rhinis  yapılandırmak, oluşturmak anlamına gelen  plassein  sözcüklerinden gelmektedir.

Burun kırıklarının tedavisiyle ilgili bilgiler içeren ilk kayıtlara eski mısırda Edwin Smith papirüsünda bulunmaktadır. Rinoplastinin temellerine eski Hint kaynaklarında da rastlanmaktadır. Hint kültüründe saygı ve onuru temsil eden burunun kesilmesi en ciddi cezalardan biriydi. Bundan dolayı Hint tıbbı burun düzeltilmesi önemli bir konuma gelmiştir. Ünlü bir hekim olan Sushruta M.Ö. 5 yüzyılda yanaktan deri kaydırarak yapmış olduğu burun düzeltme ameliyatını Sushruta Samhita adlı eserinde anlatmıştır.

Sonraki dönemde burun cerrahisine yönelik kayıt 15.yy a kadar yoktur. 1442’ de Sicilyalı cerrah Branca eski Hint yöntemi olan yanaktan yada alından deri kaydırarak burun ameliyatını tekrar tanımlamış ve Gaspare Tagliacozzi (1545-1599) İtalyan tekniği denen kol cildinden fleple rekonstrüksiyonu De Curtorum Chirurqia adlı eserinde detaylı olarak anlatmıştır.

İlk burun küçültme müdahelesinin 15.yy da yapıldığı sanılmaktadır. Rivayete göre kaza sonucu bir gözünü kaybeden Urbino Dükü Federicanın görme alanını genişletmek için kemerli burnu küçültülmüştür. 1450 deki madalyonunda kemerli olan burnu 1465 teki portesinde redüksiyona uğramış olarak tasvir edilmiştir.

  1. yy da Gentleman’s magazin isimli bir dergide Hint tekniği ile burun rekonstrüksiyonu isimli makale yayınlayan Alman cerrah Carl Von Graefe (1787-1840) ilk kez rinoplasti sözcüğünü kullanmıştır.

Rinoplasti başlangıçta  burun dışından kesilerle   yapılırken, J. Roe burun içinden yaklaşımı tanımlamıştır. 1898 de Jacques Joseph,  Diffenbach‘ın  tekniğini geliştirerek modern rinoplastinin öncüsü olmuş ve kemik – kıkırdak parçaları kullanarak burnun iskelet yapısının düzeltilmesi uygulanmaya başlanmıştır.

  1. ve 2. Dünya savaşında silah, özellikle şarapnel veya top yaralanmaları sonucu oluşan geniş yüz yaralanmalarının artması   ve  anestezi, antisepsi (mikroptan koruma) yöntemlerinin kullanıma girmesi  rekonstriktif burun cerrahisinin gelişimini  hızlandırmıştır.

Son 50 yılda rinoplasti tekniğinde ve  yaklaşımlarda, gelişen aletler ve  teknolojininde  kullanımıyla  birçok  değişiklik olmuş,  estetiğe bakış açısıda değişmiştir.

Artık amaç; ameliyat olduğu fazla anlaşılmayan,  hastanın yüz ölçülerine uygun, düzgün ve güzel gözüken bir  burun oluşturmaktır.

Burun Estetiği – Rinoplasti hakkında Kısa Bilgiler;

Rinoplasti en sık yapılan estetik operasyondur. Rinoplasti ile burunun boyutları  küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucu kaldırılabilir, kemerinin şekli değiştirilebilir. Doğumsal veya kaza sonucu oluşmuş bir bozukluk varsa  düzeltilebilir. Soluk alma ile ilgili şikayetler giderilebilir.

Rinoplasti  yüz görünümünü ve çehreyi belirgin olarak değiştirir. Daha iyi görünmeyi sağlayarak öz güveni arttırır.

Görünümünde düzelme yönünde gerçekçi beklentileri olan ve rusal olarak sağlıklı olan  kişiler rinoplasti için uygun adaylardır.

Rinoplasti hangi yaşlarda uygulanır?

Yaş, rinoplasti için önemli bir konudur. Kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşını beklemek fiziksel sosyal ve emosyonel gelişimin tamamlanması açısından önemlidir.

Rinoplastide karar verme

 

Burun  kişiye özgü bir yapıdır. Bu nedenle yapılacak olan ameliyat da her kişi için aynı değildir ve kişiye özgüdür. İlk görüşmede cerrah  beklentileri dinleyip, tam bir gözlem ve muayeneden sonra kendi düşüncelerini açıklamalı, gerekenler konusunda kararını vermeli ve kararlarını sizinle paylaşmalıdır.

Cerrahınız tarafından daha önce yapılmış olan burun ameliyatlarının resimleri de nasıl bir sonuç elde edilebileceği konusunda size fikir verebilir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısının özellikleri, yüzün şekli burun derisinin kalınlığı, yaş ve beklentiler ameliyatın sonucunu etkileyebilecek önemli etmenlerdir.

Rinoplasti ameliyatı görüşmesinde bildirmeniz gerekenler nelerdir?

Daha önce herhangi bir burun ameliyatı olup olmadığı veya burna bir darbe gelip gelmediği, solunum probleminin olup olmadığını, kullanılan ilaç veya vitaminler, sigara alışkanlı olup olmadığı detaylı olarak   doktora bildirilmelidir.

Rinoplasti nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Rinoplasti teorik olarak lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ancak, ameliyatın aşamaları ve hastanın konforu göz önünde tutulursa genel anestezi uygulanması daha uygundur.

Ameliyat 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat sırasında genel anlamda, burnun kıkırdak ve kemik yapıları, yumuşak dokulardan ayırılıp istenilen biçimde şekillendirilir. Daha sonra deri ve diğer yumuşak dokular, şekillendirilmiş olan iskelet üzerine tekrar yayılır.

Açık ve kapalı rinoplasti nedir?

Rinoplastilerin bir kısmı burun deliklerinin içine yapılan kesilerle yapılır. Buna “kapalı rinoplasti” tekniği denir. Daha karmaşık vakaların onarımında görüş ve hareket rahatlığı sağlamak amacı ile burun deliklerini birbirinden ayıran ve kolumella adı verilen orta kısımda kesilerek yapılırsa “açık rinoplasti” tekniği adı verilir.

Burun ucu ve orta hat desteği için gerekli kıkırdaklar genellikle burnun septal kıkırdak adı verilen dokusunun iç kısımlarından karşılanır. Ancak, burnun daha önceki ameliyatlar veya kazalar sonucu hasar gördüğü durumlarda, kıkırdak desteği için  hastanın kulak veya kaburgasından alınacak kıkırdak dokuları yada  başka insanlardan  özel  yöntemlerle alınıp  hazılanan  kıkırdaklar  kullanılabilir. Böyle bir olasılık elbette ki önceden cerrahınız tarafından size açıklanır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası süreç nasıl?

Ameliyat sonrası burun yüzeyine flaster ve alçı ile tespit yapılır. Burun içine ise tamponlar yerleştirilir.

Ameliyattan sonra 3-5 gün kadar yüzde ödemler, alt göz kapaklarında morarmalar, burun deliklerinden hafif sızıntılar burunda ağrı ve dolgunluk hissi görülebilir. Ancak, tüm bu  şikayetler ilaçlar ile azaltılır. İlk gün, tuvalet ihtiyacı dışında hastanın yarı oturur şekilde yatması uygundur. Ertesi sabah hasta ayağa kalkabilir.

Ameliyattan sonra gözlere soğuk kompresler uygulanması hem şişlikleri azaltacak hem de hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çok büyük bir kısmı 2 hafta içinde yok olacaktır.

Tamponlar ameliyatın özelliğine göre 24-48 saat sonra, alçı ve varsa dikişler bir hafta sonra ve flasterler 10 gün sonra çıkartılır. Tüm bu destekler çıkarıldıktan sonra hasta hayal ettiği burunu hemen görmek isteyebilir ancak, öncelikle tüm ödemlerin ve morlukların tamamen geçmesi ve bunun için de en az 2-3 ay geçmesi gerekir. Ödemlerin çözülmesi, “açık rinoplasti” tekniği uygulandığı zaman özellikle burun ucunda biraz daha uzun sürebilir.

Hasta ameliyatın ertesi sabahı taburcu edilir ve haftasında okuluna veya işine geri dönebilir.

Hastanın 2-3 hafta kadar burnunu şiddetli sümkürmemesi, spor yapmaması ve cinsel ilişkide bulunmaması iki ay kadar herhangi bir gözlük kullanmaması gerekir. En az 6 ay kadar buruna herhangi bir darbe almaktan şiddetle kaçınılmalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetik ameliyatları bölgesel uyuşturma (lokal) ya da tam bayıltma (genel anestezi) ile yapılabilir. Ancak daha çok genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyat süresi hastanın burun şekil bozukluğuna bağlıdır ve ortalama olarak 2–3 saat kadar sürer.

Dışardan hiç kesi olmadan saqdece burun içinden kesi yaparak  yani ‘’kapalı teknikle’’ ya da burun içindeki kesiye  ilaveten  burun girişinde orta hatta   cilde küçük bir kesi yaparak yani ‘’Açık teknik’’le yapılabilir. Son yıllarda büyük çoğunlukla açık teknik uygulanmaktadır.

Ameliyatta yapılacak işlem burundaki şekil bozukluğuna göre değişir. Burun kanatlarını oluşturan kıkırdaklar, eşit şekilde ve burun kanatlarında çökmeye yol açmayacak şekilde çıkarılır. Diğer kıkırdaklarda da mevcut şekil bozukluğu değerlendirilerek düzeltmeler yapılır. Burun kemiği değişik yerlerden özel aletlerle kesilerek  şekil bozukluğuna yol açan kısmı çıkarılıp diğer kısımlarına uygun şekil verilir. bir kısım çıkıntılar törpülenerek düzeltilir. Çıkarılan kıkırdaklar veya bazen kemikler, cerrahın ameliyat sırasındaki kararları doğrultusunda  destek dokusu olarak çeşitli yerlere tekrar konabilir.  Bazen iki burun   pasajı arasındaki  bölmeyi oluşturan kıkırdakta alınıp  yeni şekil verilerek  başka alanlarda destek amacıyla kullanılabilir.

Burnun kendi kıkırdak veya kemiklerinin yeterli veya uygun olmadığı durumlarda vücudun başka bölgelerinden faydalanılabilir. Bu amaçla kulak kıkırdakları, kaburga kıkırdakları veya leğen kemiği kullanılabilir.

Burun estetiği yapılırken varsa burun içindeki deviasyon, et büyümesi gibi durumlarda düzeltilir.

Ameliyatın sonunda burun içine sıklıkla basit kolay ve ağrısız çıkabilen silikon tampon konur, burun yüzeyine yapılan flaster tesbit üzerine özel  termoplastik akril kalıp hazırlanarak yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir